Co dalej czeka Górkę Na Skraju?

Pod koniec 2020 roku Urząd Dzielnicy Ursynów opublikował projekt Parku Polskich Wynalazców, który zakładał całkowite przekształcenie obecnego obszaru tzw. Psiej Górki: instalację na niej szeregu urządzeń, takich jak plastikowa rura-zjeżdżalnia, semafor, schody, tarasy pokrywające szczyt górki, betonowe placyki itd. Kilka dni po publikacji projektu, z mojej inicjatywy i przy współpracy (równie zbulwersowanych jak ja) sąsiadów, powstała pierwsza petycja przeciwko temu projektowi. 

Wkrótce zawiązała się nieformalna grupa pod nazwą „W Obronie Górki”, mająca na celu nie dopuścić do realizacji tej szkodliwej inwestycji, której negatywny wpływ na przyrodę potwierdzały kolejne, uzyskane przez nas ekspertyzy.

Dzisiaj, trzy lata później, może się wydawać, że sprawa dawno się “rozmyła”, a na Górce nic się nie zmieniło. Jak jest naprawdę? Czy Urząd Dzielnicy przejął się masowym sprzeciwem mieszkańców i odstąpił od realizacji? Czy jest się jeszcze czego obawiać? Oto co wydarzyło się (w wielkim skrócie) do dnia dzisiejszego:

» Mimo naszego sprzeciwu, w marcu 2022 r. Urząd podpisał umowę z  wykonawcą wyłonionym w przetargu, który niedługo później pojawił się na Górce aby ogrodzić teren budowy. Okazało się jednak, że nie posiada wymaganych zezwoleń na niszczenie siedlisk chronionych gatunków występujących na obszarze parku i po naszej interwencji wycofał się.

» W styczniu 2023 r. urząd uzyskał zezwolenia m.in. na niszczenie siedlisk chronionych pszczół i motyli, ale nawet nie wystąpiła o zezwolenia np. na niszczenie siedlisk ptaków, do czego również doprowadziłaby budowa. IMU i Fundacja Psubraty zaskarżyły te zezwolenia do sądu.

» Wobec inflacji i kurczącego się czasu, wykonawca w końcu stracił cierpliwość i w kwietniu 2023 rozwiązał umowę.

» 30 maja 2023 r. złożyliśmy do burmistrza petycję podpisaną przez ponad 1100 osób mieszkających w okolicy Górki, z propozycjami zmian w projekcie parku, pozwalającymi chronić jej naturalny charakter. Burmistrz nie odniósł się do postulatów mieszkańców.

SĄD PO NASZEJ STRONIE

» W czerwcu Sąd wstrzymał wykonanie zezwoleń do czasu rozpatrzenia skarg,   uznając, że realizacja projektu mogłaby spowodować zniszczenia w przyrodzie.

» W październiku rozpoczęła się zlecona przez Urząd inwentaryzacja przyrodnicza – ma być gotowa pod koniec 2024 roku. Burmistrz zapowiedział, że jakiekolwiek konsultacje co do przyszłości Górki będą możliwe dopiero po jej zakończeniu.        

» Co będzie dalej – nie wiadomo, więc trzymamy rękę na pulsie…

…a w międzyczasie regularnie organizujemy spacery przyrodnicze z ekspertami i inne wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszam! Wszelkie aktualności zawsze na profilu grupy W Obronie Górki: 

https://facebook.com/wobroniegorkinaskraju

Anna Kazimierczuk

Grupa „W Obronie Górki”

ania@wobroniegorki.pl