W Warszawie ponad 100 tys. mieszkań spółdzielczych nie ma uregulowanego stanu prawnego. Ursynów nie jest tutaj wyjątkiem i wiele spółdzielni nadal walczy o prawo ustanowienia użytkowania wieczystego oraz nieodpłatne ustanowienie prawa własności budynków.
Postępowanie zmierzające do uzyskania prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości to proces długotrwały, wymagający podjęcia szeregu działań i rozstrzygnięcia postępowań sądowych lub administracyjnych takich jak m.in:
- Uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
- Uzyskanie decyzji Prezydenta Warszawy zatwierdzającej podział geodezyjny
- Zakończenie postępowań dekretowych
- Potwierdzenie przez Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa Urzędu m.st. Warszawy nieistnienia przeszkód do zawarcia umowy użytkowania wieczystego
- Określenia wartości nieruchomości i opracowania służebności gruntowych
- Negocjacje, rokowania i sporządzenie aktu notarialnego umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste
Wszystkie te procedury powodują, że jeszcze kilka lat mogą trwać postępowania dotyczące uregulowania tytułu prawnego do nieruchomości, co skutecznie ogranicza dysponowanie tymi nieruchomościami przez mieszkańców oraz generuje dodatkowe koszty i problemy po stronie spółdzielni. W ubiegłym roku pojawił się projekt ustawy mający umożliwić spółdzielniom uproszczoną ścieżkę w celu uregulowania tytułu prawnego ale z nieokreślonego powodu przepadł.
Rada Dzielnicy Ursynów w porozumieniu z Ursynowskimi Spółdzielniami mogłaby stworzyć wspólne stanowisko i przekazać je do M.st. Warszawy oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii w celu wznowienia prac nad wprowadzeniem ustawy przyznającej roszczenie spółdzielniom o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego oraz nieodpłatne ustanowienie prawa własności budynków.
Tomasz Sulejko
Stowarzyszenie PROJEKT URSYNÓW
t.sulejko@projektursynow.org