Jaka powinna być infrastruktura drogowa na Ursynowie?

Lepsze wrogiem dobrego”, zdaje się, że ta maksyma jest dzisiaj wyjątkowo celna i prawdziwa. Rządzący prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach i realizacjach mających na celu pokazanie skuteczności lokalnych działań oraz zaangażowanie w życie i obronę interesu mieszkańców.

Z tym, że owe zmiany często są wprowadzane bez uwzględnienia głosu mieszkańców, pod wpływem różnych, niejasnych impulsów.

W 2014 r. zwężono ul. Belgradzką na odcinku od ul. Rosoła do Al. KEN. W sierpniu ubiegłego roku pojawiły się informacje, że ratusz chce również zwęzić odcinek do ul. Stryjeńskich. Kilka lat temu miało miejsce zwężenie ul. Dereniowej i Cynamonowej od strony ul. Ciszewskiego wraz z namalowaniem rowerowego pasa ruchu. W ubiegłym roku zapadła decyzja o likwidacji parkingu pomiędzy ul. Bacewiczówny, Ciszewskiego a al. KEN.

Podobne zmiany nastąpiły na całym Ursynowie. Efekt jest podobny: utrudniony ruch samochodowy, mniejsza ilość miejsc do parkowania, zieleń pod presją nowej patodeweloperki.

Jako dumny Ursynowianin uważam, że sukces naszej dzielnicy wynika z jej dobrego zaprojektowania i odpowiednio zbalansowanego połączenia infrastruktury samochodowej, komunikacji publicznej, usług dla mieszkańców i dużej dostępności zieleni. Stoimy w obliczu wielu zmian. Tendencja do powstawania patodeweloperki, ograniczania miejsc parkingowych, zwężania ulic z niezrozumiałego powodu już teraz negatywnie odbija się na komforcie życia mieszkańców.

Obecna liczba miejsc nie spełnia już bieżących potrzeb społeczeństwa. Zamiast redukować dostępność miejsc postojowych, lepiej byłoby poszukać rozwiązań zwiększających ich liczbę oraz wesprzeć alternatywne środki transportu tylko, że poprzez budowę osobnych ścieżek rowerowych a nie wymalowanych przejazdów zabierających pasy ruchu.

Infrastruktura stanowi rdzeń sprawnie funkcjonującej dzielnicy. Zamiast obiecywać nowe projekty, konieczne jest utrzymanie obecnej infrastruktury w należytym stanie. Bieżąca konserwacja i modernizacja są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

Apeluję o rozwagę i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji dotyczących przestrzeni miejskiej. „Lepsze jest wrogiem dobrego”, a więc zamiast wprowadzać nagłe i bezsensowne zmiany, warto zachować równowagę i chronić to, co już sprawdza się w praktyce.

Tomasz Sulejko
Stowarzyszenie PROJEKT URSYNÓW
t.sulejko@projektursynow.org

Tomasz Sulejko